sobota, 4 grudnia 2010

Kto jeszcze nie przewidział agresji Rosji na Gruzję?

Mówiąc, że szef Sztabu Generalnego ś.p. gen. Franciszek Gągor (+10 IV 2010) „nie przewidział wojny rosyjsko-gruzińskiej, podobnie jak ja, prezydent Bush czy inni przywódcy”   – prezes Rady Ministrów Donald Tusk stworzył interesujący precedens. Czy pójdzie za ciosem? Urzędujący premierzy nieczęsto dzielą się informacjami i ocenami dotyczącymi sukcesów i porażek swoich agend informacyjno-analitycznych i rozpoznawczych.
Skoro jednak przynajmniej niektóre informacje na ten temat nie są – jak z powyższego wynika – niejawne, to odkładając na później inne kwestie, warto choćby dziś zapytać Premiera, kto jeszcze w Polsce w 2008 roku (poza Prezesem Rady Ministrów i ś.p. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) nie przewidział sierpniowego ataku Rosji na Gruzję oraz kto – o ile był ktoś taki – przewidział ten atak.
Precedens powinien rodzić skutki. Gdybym był redaktorem naczelnym gazety lub czasopisma, nie omieszkałbym zadać Premierowi (na przykład w trybie art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (z ograniczeniami opisanymi m.in. w art. 5 ust. 1 i 2 tej ustawy) oraz – jeśli to konieczne – za pośrednictwem rzecznika prasowego rządu w trybie art. 1 i 11 ustawy Prawo prasowe  albo, z głupia frant, poprzez ten oto link) takie m.in. pytania:
1. Czy Agencja Wywiadu, ówczesny p.o. Szefa AW (a zarazem obecny Szef AW) albo któryś z funkcjonariuszy lub pracowników AW przewidzieli agresję Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Gruzji w sierpniu 2008 roku?
2. Czy przewidziała ją Służba Wywiadu Wojskowego, ówczesny p.o. Szefa SWW (a zarazem obecny Szef SWW) albo któryś z żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników SWW?
3. Czy przewidziała ją Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ówczesny (a zarazem obecny) Szef SKW albo któryś z żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników SKW?
4. Czy przewidziała ją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ówczesny (a zarazem obecny) Szef ABW albo któryś z funkcjonariuszy lub pracowników ABW?
Nie bez przyczyny pytałbym w pierwszej kolejności o te akurat, a nie o inne urzędy i organa administracji rządowej, skoro:
- do zadań AW należy m.in. „uzyskiwanie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej potencjału ekonomicznego i obronnego; … rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na bezpieczeństwo państwa, oraz podejmowanie działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń” (Art. 6 ust. 1 pkt. 1 i 7 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW
- do zadań SWW należy m.in. „uzyskiwanie, gromadzenie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, bezpieczeństwa i zdolności bojowej SZ RP, warunków realizacji, przez SZ RP, zadań poza granicami państwa; … rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na obronność państwa oraz zdolność bojową SZ RP, a także podejmowanie działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń” (art. 6 ust. 1 pkt. 1 i 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o SKW i SWW); 
- do zadań SKW należy m.in. „rozpoznawanie, zapobieganie oraz wykrywanie popełnianych przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, funkcjonariuszy SKW i SWW oraz pracowników SZ RP i innych jednostek organizacyjnych MON, przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstw wojennych określonych w rozdziale XVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), a także innych ustawach i umowach międzynarodowych, … uzyskiwanie, gromadzenie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć znaczenie dla obronności państwa, bezpieczeństwa lub zdolności bojowej SZ RP lub innych jednostek organizacyjnych MON, w zakresie określonym w pkt 1, oraz podejmowanie działań w celu eliminowania ustalonych zagrożeń; … ochrona bezpieczeństwa jednostek wojskowych, innych jednostek organizacyjnych MON oraz żołnierzy wykonujących zadania służbowe poza granicami państwa” (art. 5 ust. 1 pkt. 1a, 4 i 7 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o SKW i SWW); 
- do zadań ABW należy m.in. „rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny, a w szczególności w suwerenność i międzynarodową pozycję, niepodległość i nienaruszalność jego terytorium, a także obronność państwa” (Art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW). 
Gdybym był redaktorem naczelnym gazety lub czasopisma spytałbym też, choć zapewne najpierw nie premiera, lecz – odpowiednio – Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Obrony Narodowej:
5. Czy ówczesny (a zarazem obecny) Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej prof. Jerzy Bahr przewidział atak Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Gruzji w sierpniu 2008 roku?
6. Czy przewidziała go osoba kierująca wówczas Ambasadą RP w Gruzji w zastępstwie niepowołanego jeszcze wówczas ambasadora?
7. Czy przewidział go ktoś inny z personelu wyżej wymienionych placówek dyplomatycznych lub jakiejś innej polskiej placówki dyplomatycznej?
8. Czy przewidział go polski attache obrony wojskowy, morski i lotniczy w Moskwie lub w Tbilisi albo któryś z ich odpowiedników w stolicy innego państwa (lub ktoś inny z personelu wyżej wymienionych ataszatów)?
9. Czy przewidział go ówczesny Szef P-2 (Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) lub jakiś inny żołnierz polskich Sił Zbrojnych?
Ostatnie pytanie związane jest z faktem, że P2 jest właściwy w zakresie  gromadzenia informacji o militarnych zagrożeniach bezpieczeństwa państwa.
A na koniec miałbym do Pana Premiera jeszcze dwa pytanie:
10. Jakie jeszcze urzędy, organa lub instytucje administracji rządowej RP oraz które jeszcze z osób nimi kierujących, w nich służących albo w nich pracujących nie przewidziały, a jakie z nich oraz które z nich przewidziały atak Rosji na Gruzję w sierpniu 2010 roku?
11. Czym zasłużył sobie ś.p. gen. Franciszek Gągor na swoiste wyróżnienie go przez Prezesa Rady Ministrów poprzez publiczne wymienienie go jako jedynego obok Donalda Tuska obywatela RP, który „nie przewidział wojny rosyjsko-gruzińskiej”?
Natomiast nie pytałbym Premiera, czy czas i miejsce, w którym w tym kontekście wspomniał o ś.p. gen. Franciszku Gągorze były stosowne?
Działo się to bowiem 30 listopada 2010 roku, w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym – z inicjatywy Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych i z akceptacją premierów Donalda Tuska i Władimira Putina  – przyjęto projekt ustawy o utworzeniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie z budżetem 1 mln euro i planowaną datą rozpoczęcia działalności w dniu 1 stycznia 2011 roku.

1 komentarz: